خانه » مقالات » استفاده از جیره های غذایی مرغ در پرورش بلدرچین و کبک
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

استفاده از جیره های غذایی مرغ در پرورش بلدرچین و کبک

 آیا از جیره‌های مرغ می‌توان در پرورش بلدرچین استفاده کرد؟ 

نویسنده: مهندس سعید قاسمی (کارشناس ارشد تغذیه طیور)

 

مواد مغذی جیره بلدرچین تأمین‌کننده انرژی به عنوان سوخت برای متابولیسم و فراهم‌کننده پیش‌نیازهایی هستند که برای ساخت مولکول‌های بزرگ ساختمانی و انجام وظایف مختلف مورد نیاز می‌باشند. مواد مغذی ماکرو سازنده توده غذا هستند که شامل آب، پروتئین، چربی و کربوهیدرات‌ها می‌باشند. مواد مغذی میکرو (کم نیاز) کمتر در جیره بلدرچین غالب هستند که شامل ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند. این مواد ضروری به نحوی باید در جیره غذایی بلدرچین باشند تا مناسب‌ترین شرایط را برای سلامتی و تولید فراهم کنند.

عوامل زیادی بر احتیاجات طیور به مواد مغذی مؤثرند از مهم‌ترین این عوامل می‌توان به ساختار ژنتیکی پرنده، وضعیت فیزیولوژیکی، میزان انرژی خوراک، درجه حرارت محیط، نوع تجهیزات و ساختمان پرورش، بیماری و عوامل تنش‌زای محیطی و .. اشاره کرد.
در تغذیه بلدرچین از غذای کامل استفاده می‌شود که شامل همه اجزای مغذی مورد نیاز این پرنده برای سلامتی، رشد یا تولید تخم بلدرچین است. تغذیه دیگر مواد غذایی غیر از آنچه در یک جیره کامل است چه به صورت مخلوط با دان یا به طور جداگانه باعث اختلال در برنامه غذایی می‌شود.

متأسفانه در بسیاری از موارد پرورش‌دهندگان بلدرچین از دان مخصوص مرغ گوشتی جهت تغذیه جوجه‌های خود و یا حتی در مرحله تخم‌گذاری استفاده می‌کنند که همین امر باعث زیان دهی و تعطیلی این واحدها پس از مدتی کوتاه شده است.
به طور مثال احتیاج بلدرچین به پروتئین در مرحله رشد حدود 24-26 درصد است در صورتی که پروتئین پری استارتر جوجه گوشتی  و استارتر آن حدود 20-22 درصد است. همچنین عدم تطابق بالانس اسیدهای آمینه دان جوجه گوشتی با احتیاجات بلدرچین باعث نرسیدن به حداکثر رشد و بدتر شدن ضریب تبدیل غذایی بلدرچین و در نتیجه سوددهی کم و یا زیان واحدهای تولیدی می‌شود.

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 8 =