خانه » مقالات » اصول ضروری ساختمان ها و تجهیزات پرورش جوجه بلدرچین(بخش دوم

اصول ضروری ساختمان ها و تجهیزات پرورش جوجه بلدرچین(بخش دوم

 ده اصل ضروری ساختمان ها و تجهیزات پرورش جوجه بلدرچین (بخش دوم) 
info@hes90.com

 

5- برق سالن پرورش جوجه  بلدرچین:

برق یکی از ضروریات پرورش متراکم طیور می باشد و تقریبا تمام تجهیزات مورد استفاده در پرورش طیور برقی هستند بنابراین علاوه بر برق کشی مناسب سالن بایستی حتما سالن­ها به سیستم برق اضطراری مجهز باشند چرا که قطع برق حتی به مدت چند دقیقه بخصوص در بخش پرورش موجب خسارات سنگینی خواهد شد.

سیم کشی داخل ساختمان طوری باید باشد که در زمان شستشو و ضدعفونی خطری ایجاد نکند. توصیه می شود برای طراحی و اجرای سیستم برق رسانی از کارشناسان متخصص و با تجربه استفاده نمود و از دستکاری های بی مورد و یا طراحی­های خودسرانه خودداری کرد چرا که علاوه بر خطرات زیادی که دارد ممکن است سبب اتلاف هزینه و عدم کاربری مناسب شود.

با توجه به اینکه گروه های مختلف سنی جوجه بلدرچین ممکن است در یک سالن وجود داشته باشد بنابراین برای هر قسمت پرورش بایستی سیستم کنترل جداگانه تعبیه شود و کلید و پریز کافی برای هر قسمت در نظر گرفته شود.

با توجه به پیچیدگی تهویه در پرورش بلدرچین توصیه می شود که از تعداد فنهای بیشتر با سیستم کنترل جداگانه استفاده شود.

6-تاسیسات آب سالن پرورش جوجه بلدرچین:

کیفیت آب یکی از فاکتورهای موثر در پرورش بلدرچین می باشد و بنابراین در زمان انتخاب محل پرورش بلدرچین قبل از هر چیز باید کیفیت آب منطقه از لحاظ املاح و وجود عوامل میکربی مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود مشکل در کیفیت آب چاره اندیشی شود.

مقدار آب مورد نیاز واحد نیز بر اساس نیاز روزانه پرنده به آب و مقدار مصرفی برای شتشو و سایر موارد در نظر گرفته می شود.

بهتر است در ورودی هر سالن و در صورت امکان ورودی آب هر بخش یک منبع ذخیره آب طراحی شود تا در صورت قطع آب بتوان تا چند ساعت آب مورد نیاز پرنده را تامین نمود و همچنین در صورت نیاز به مصرف مواد محلول در آب از قبیل ویتامنین­ها و الکترولیت­ها و یا در مواردی خاص دارو، از این منابع استفاده نمود.

انشعاب آب در قسمتهای مختلف سالن بایستی در نظر گرفته شود. این انشعابات هم برای شتشو و از همه مهمتر برای آب مصرفی پرنده استفاده می­شود. بنابراین لوله کشی مناسب و در قسمتهای مختلف می تواند دسترسی به آب را آسان نماید.

نکته مهم در آبرسانی به سالنهای مختلف مزرعه پرورش بلدرچین عایق بودن لوله های آب به سرما و گرما می باشد که بدین منظور می توان از سیستم لوله کشی داخل دیوار، کف یا حتی سقف استفاده نمود. و یا در صورتی که امکان لوله کشی داخلی وجود ندارد می توان با عایق کردن لوله ها بخصوص در نقاط بیرون از سالن از یخ زدگی و یا گرم شدن بیش از حد آب در فصول مختلف جلوگیری نمود.

7-سیستم سوخت رسانی سالن پرورش جوجه بلدرچین:

به دلیل کوچک بودن جثه بلدرچین نیاز گرمایی پرنده بخصوص در روزهای ابتدایی زندگی نسبت به سایر پرندگان بیشتر می­باشد. بنابراین برای گرمایش سالن بخصوص در قسمت جوجه­ های تازه متولد شده نیاز به گرمای بیشتری می باشد بنابراین تامین سوخت از موارد ضروری پرورش می­باشد که می توان متناسب با دسترسی به منابع از گاز، نفت، گازوئیل و یا برق استفاده نمود.

متناسب با نوع طراحی سالن بایستی در محلهایی که قرار است منابع حرارتی قرار گیرند انشعابات کافی سوخت در نظر گرفته شود. در لوله کشی سوخت به دلیل خطرات آتش سوزی به نکات ایمنی توجه شده و از کمک کارشناسان استفاده شود.

 

منبع: مقالات بلدرچين و كبك حس

info@hes90.com

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + نه =