خانه » مقالات » اصول ضروری ساختمان ها و تجهیزات پرورش جوجه بلدرچین (بخش سوم)

اصول ضروری ساختمان ها و تجهیزات پرورش جوجه بلدرچین (بخش سوم)

 ده اصل ضروری ساختمان­ها و تجهیزات پرورش جوجه بلدرچین (بخش سوم)

 

info@hes90.com

 

8-تجهیزات گرمایش سالن پرورش جوجه بلدرچین:

همان­طور که ذکر شد تأمین گرمای مناسب و مداوم یکی از ضروریات سالن پرورش بلدرچین می­باشد بنابراین تجهیز سالن با وسایل گرمایشی مناسب و دقیق یکی از موارد ضروری پرورش بلدرچینمی­باشد. با توجه به اینکه احتراق در داخل سالن بلدرچینسبب مصرف بخش عمده ای از اکسیژن می­شود بنابراین بهتر است از وسایل گرمایشی که احتراق را در خارج از سالن بلدرچینانجام می­دهند استفاده نمود و سپس با استفاده از تجهیزات مناسب گرما را به سالن منتقل نمود.

می­توان از سیستم حرارت از کف نیز برای بلدرچین استفاده نمود که گرمای نسبتا” یکنواختی در سالن ایجاد می­کند.

تقریبا”از بیشتر وسایل گرمایشی معمول سالن­های مرغداری می­توان برای پرورش بلدرچین استفاده نمود البته در صورتی که توان تأمین دمای بالا و یکنواخت را در سالن داشته باشند.

نکته بسیار مهم در تنظیم دمای سالن عمل کردن به موقع سنسورهای حرارتی می­باشد. چرا که بلدرچین به دلیل جثه بسیار کوچک به خصوص در روزهای اول بعد از تولد ( حدود 8 گرم) به نوسانات بسیار کم دما نیز حساسیت نشان داده و موجب تلفات بلدرچینمی­شود. بنابراین سنسورهای تنظیمی باید قابلیت عمل با نوسانات جزئی را داشته باشند تا در صورت سرد شدن جزئی دمای سالن بلافاصله عمل کنند.

با توجه به اینکه تهویه در روزهای اول پرورش بلدرچیننسبتاً کم انجام می­شود بنابراین سیستم حرارتی طوری باید طراحی شود که از ورود گازهای سمی حاصل از احتراق به داخل سالن بلدرچین جلوگیری نماید.

9-تجهیزات سرمایش سالن پرورش جوجه بلدرچین:

در فصول گرم سال و به خصوص برای بلدرچینبا سنین بالا نیاز به وسایل خنک کننده می­باشد. که می­توان از کولرهای آبی یا گازی معمولی و یا سیستم پوشال و فن استفاده نمود. نکته مهم در این خصوص انتقال یکنواخت سرما در کل سالن است به طوری که سبب کوران در برخی از قسمت­های سالن بلدرچین نشود.

در سیستم پوشال (پد) در قسمت ورودی هوا به سالن بلدرچین از پوشال که به صورت مداوم مرطوب می­شوند استفاده می­شود و در اثر مکش هوا توسط فن­های تهویه که در سمت مخالف قسمت ورودی هوا قرار دارند هوای خنک وارد سالن می­شود و در صورتی که ورودی­های هوا در محل­های مناسب سالن تعبیه شوند هوای خنک مناسبی در اختیار پرنده قرار می­دهد.

بهتر است برای تنظیم ورود هوا نیز از سنسور مخصوص استفاده نمود که سبب تولید سرمای بیش از حد در ساعاتی که دمای محیط نسبتا” پایین است نشود.

10-تجهیزات تهویه سالن پرورش جوجه بلدرچین:

تهویه سالن بلدرچینسبب در دسترس قرار دادن اکسیژن کافی برای بلدرچینو خروج گازهای سمی از سالن می­شود. عدم کارایی سیستم تهویه سالن بلدرچین سبب تجمع گازها در سالن و در نتیجه کاهش متابولیسم طبیعی بلدرچین، عدم بازدهی بلدرچین و رشد مناسب، مشکلات و بیماری­های تنفسی بلدرچین، گسترش سریع بیماری­های بلدرچین و در نهایت تلفات بلدرچین می شود.

انواع سیستم­های تهویه سالن­های مرغداری در پرورش بلدرچین نیز می­توانند استفاده شوند. اما نکته مهم با توجه به وجود گروه­های سنی مختلف،نیاز تهویه ای متناسب با هر گروه می­باشد و نمی­توان از یک تهویه یکسان برای همه گروه­های بلدرچین استفاده نمود. به عنوان مثال جوجه های بلدرچین کمتر از یک هفته نسبت به جوجه های آماده کشتار نیاز تهویه ای بسیار متفاوتی دارند و از طرفی در صورت وجود ارتباطات محیطی بین بخش­های مختلف پرورش بلدرچین علاوه بر انتقال آلودگی سبب اختلالات دما نیز می­شود.

در تهویه سالن بلدرچینبایستی هوای تازه و مناسب از ورودی­های هوا وارد سالن شده و بعد از پخش در کل سالن (به خصوص در سطحی که پرنده قرار دارد) به همراه گازهای سمی و هوای کهنه از سمت دیگر با کمک فن­های تهویه خارج شود.

مسیر گردش هوا بایستی طوری باشد که هوا در کل سالن بلدرچینپخش شود. بدین منظور فن­های تهویه باید در جهت مخالف و دور از ورودی­های هوا باشند. در برخی از سالن­هایی که بازدید داشته­ ام متأسفانه فن­ها در نزدیکی محل ورود هوا قرار گرفته­ اند و همین امر سبب خروج سریع هوا از مسیر نزدیک شده و هوا قبل از اینکه در سالن پخش شده و پرنده از آن استفاده نماید از سالن خارج می­شود.

 

منبع: مقالات بلدرچين و كبك حس

info@hes90.com

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 6 =