خانه » مقالات » بررسي علل مشكلات تخم هاي جوجه كشي بلدرچين و كبك

بررسي علل مشكلات تخم هاي جوجه كشي بلدرچين و كبك

 بررسي علل مشكلات تخم هاي جوجه كشي بلدرچين و كبك
info@hes90.com
انسان ها هميشه در وجود خود ترس از ناموفق شدن را احساس مي كنند. بهتر است به جاي افكار منفي، مثبت انديش باشيم. به هر حال شروع هر كاري با مشكلاتي همراه است. راه حل درست آن است كه مشكلات را بررسي كنيم و با پيدا كردن علل آن ها، تا حدودي مشكلات را در مراحل بعدي برطرف كنيم.كار جوجه كشي نيز ممكن است به دلايل مختلف نتيجه مطلوب (درصد جوجه درآوري بالا) را نداشته باشد. می توان با بررسي تخم هاي جوجه نشده دلايل جوجه نشدن تخم ها را پیدا و در جوجه كشي هاي بعدي آن ها را برطرف كنيم.از جمله مهمترین دلايل جوجه نشدن تخم ها می توان به بيماري در گله، نامناسب بودن نسبت نر به ماده، بالا بودن سن نرهاي گله، نامناسب بودن انتقال تخم از سردخانه به ستر و هچر، نوسانات حرارتي دستگاه جوجه كشي، چرخش ناكافي تخم ها و …. اشاره کرد.برای بررسی علت جوجه نشدن تخم ها، به طور تصادفي حدود 10 درصد تخم هاي جوجه نشده را از قسمت هاي مختلف دستگاه جوجه كشي انتخاب كرده و در مكاني دور از دستگاه ها و با نور كافي، كار بررسي تخم ها را انجام دهيد.در حين شکستن تخم ها با يكي از موارد زير مواجه مي شويم:1-  تخم  بدون نطفه:اگر بعد از شكستن تخم اثري از لكه خوني يا لكه سفيد پخش شده نبود اين تخم بدون نطفه بوده، براي تشخيص بهتر مي توان يك تخم از  گله بدون مولد نر را شكست و با محتويات تخم مورد نظر مقايسه كرد.معمولاً وجود اين نوع تخم ها در گله نطفه دار مربوط به شرايط پرورش گله مولد مي باشد.. نامناسب بودن نسبت نر به ماده (بهترين نسبت در گله هاي كوچك 1به 3 و در گله هاي بزرگتر 1به 4و يا 1به 5 مي باشد.)، ضعيف يا كوچك بودن نرهاي گله، گرما يا سرماي محيط پرورش، بالا بودن سن نرهاي گله، كمبود نور در گله و وجود يك بيماري در گله را مي توان از علل وجود تخم بدون نطفه در گله نطفه دار دانست.2-  تخم نطفه دار رشد نكرده:چنانچه لكه خوني يا سفيد پخش شده اي درون تخم مشاهده كرديد به عنوان تخم نطفه دار در نظر مي گيريم كه نطفه در آن رشد نكرده است.اين مورد به تلفات جنين قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه كشي مربوط مي شود. بنابراين مشكل در شرايط جمع آوري و نگه داري تخم قبل از جوجه كشي مي باشد.از جمله دلايل تلفات نطفه:
1-عدم جمع آوري سريع تخم از سالن مولدان،
2-شرايط نامناسب ضدعفوني پس از جمع آوري (استفاده بيش از اندازه از ضدعفوني كننده ها سبب نفوذ گاز به داخل تخم و تلف شدن نطفه مي شود)،
3-شرايط اتاق نگه داري تخم(دماي مناسب اين اتاق 13-15 درجه سانتي گراد مي باشد، چنانچه دما بالاتر باشد چون شرايط براي جوجه كشي مناسب نمي باشد نطفه تلف مي شود)،
4-انتقال نامناسب تخم از سردخانه به دستگاه ستر(عدم هماهنگي بين دماي محل نگه داري و دستگاه ستر، بايد به آرامي دماي اتاق را از افزايش داده و يا در اتاق ستري با دماي 25 درجه سانتي گراد به مدت چند ساعت گذاشته و دماي دستگاه ستر را نيز تا 37 درجه سانتي گراد به آرامي بالا برد ، گذاشتن تخم ها مستقيماً از اتاق به دستگاه ستر سبب ايجاد شوك حرارتي و تلف شدن نطفه مي شود.

3-  جنين كوچك:

اگر سر و چشمان جنين تشكيل شده باشد به عنوان جنين كوچك در نظر مي گيريم.

نگه داري طولاني مدت تخم در شرايط رطوبت كم قبل از گذاشتن در دستگاه، نوسانات حرارتي دستگاه ستر و ترك خوردن پوسته تخم در جابجايي ها از دلايل تلف شدن جنين در روزهاي آغازين رشد مي باشد.

4-  جنين متوسط:

جنين متوسط شامل: سر، چشم، منقار، بال و پا مي باشد اما هنوز پر ندارد.

اين حالت نشان دهنده اين است كه جنين در اواسط جوجه كشي تلف شده است كه اين تلف شدن مي تواند مربوط به چرخش نا كافي تخم ها، كمبودهاي ويتاميني به خصوص ويتامين Eدر گله مولد، نامناسب بودن تهويه دستگاه و نوسانات دماي دستگاه باشد.

5-  جنين رشد كرده:

اگر كرك هاي جوجه مشخص باشد و كيسه زرده در قسمت جلوي شكم جوجه مشاهده شود به عنوان جنين رشد كرده در نظر گرفته مي شود.

علل تلف شدن جنين رشد كرده به اواخر دوره ستري مربوط مي شود كه نامناسب بودن دما و تهويه دستگاه ستر، كمبود اكسيژن در دستگاه و جابجايي نامناسب تخم از ستر به هچر
(براي انتقال تخم ها از شانه هاي ستري به سبدهاي هچري بهتر است از يك صفحه نرم لبه دار كه بر روي شانه ها قرار مي گيرد و با چرخش 180در جه به داخل صفحه وارد مي شوند، استفاده كرد تا از ضربه خوردن به تخم ها و تلف شدن جنين جلوگيري شود.)

6-  جوجه كامل شده:

در صورتي كه سر جوجه در قسمت پهن تخم قرار داشته باشد و مايعات داخلي تخم كم باشد جوجه كامل شده در نظر مي گيريم. مواردي كه در آن ها جوجه ها تخم را سوراخ كرده اما خارج نشده اند هم جزو اين دسته مي باشند.

دلايل تلف شدن جوجه در اين مرحله مربوط به تهويه نامناسب و كمبود اكسيژن، گرم شدن بيش از حد دستگاه هچر(دماي هچري نسبت به ستري بايد 0.3 درجه كمتر باشد)، كمبودهاي تغذيه اي گله مادر باشد.

7-  تخم ترك دار:

تخم های ترک دار شامل تخم هاي سوراخ دار، پوسته شكسته و خشك شده مي باشد.

علل وجود چنين تخم هايي مربوط به شرايط گله مادر به خصوص تغذيه مي باشد و بخش عمده آن مربوط به آسيب هاي فيزيكي هنگام جابجايي تخم است.

8-  تخم گنديده:

تخم هايي كه محتويات درون آن تغيير شكل و رنگ داده اند به رنگ سياه و يا سبز تبديل شده اند و بوي بدي دارند جزو اين گروه محسوب مي شوند.

عدم رعايت اصول بهداشتي در گله مولد (پرورش در بستر و تماس مستقيم با كود پرنده) و به خصوص در زمان نگه داري تخم (نزديكي محل نگه داري و سالن گله مولد، نظافت نكردن دستگاه هاي ستر و هچر) سبب زياد شدن درصد اين تخم ها مي شود.

در هر دوره جوجه کشی تعدادی تلفات در هر سن تا حدودی طبیعی است. اما در صورتی که در مقطعی از جوجه کشی تلفات بیش از حد معمول باشد باید به رفع دلایل آن پرداخت و از تکرار تلفات در دوره های بعدی جلوگیری کرد.

 

منبع:  قبل از خواندن اين كتاب بلدرچين پرورش ندهيد!

info@hes90.com

دوباره بررسی کنید

چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟

 چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟ nfo@hes90.com در طول دوران زندگي يكي از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 6 =