خانه » مقالات » تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك
بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com

پرورش کبک یا بلدرچین علی رغم پيچيدگي هايي كه دارد لذت هايي را هم به دنبال مي آورد. از لحظات زیبا در پرورش بلدرچین یا کبک مي توان به زمان بيرون آمدن جوجه از تخم و رشد سریع جوجه ها اشاره كرد. براي شروع هر كار توليدي و پرورشي در زمینه بلدرچین یا کبک دانستن اطلاعات پايه ضروري است.

چنانچه هدف يك توليد كننده بلدرچین یا کبک توليد گوشت باشد. کار وی با خريد جوجه يكروزه بلدرچین یا کبک آغاز می شود. بنابراین نيازي به دانستن اطلاعات بخش جوجه كشي بلدرچین یا کبک ندارد. اما دانستن شرايط محيطي مناسب پرورش بلدرچین یا کبک بسیار ضروری است.

چنانچه شخصي بدون داشتن اطلاعات پایه ای در مورد پرورش بلدرچين یا كبك اقدام به راه اندازي مجموعه پرورشی كند، مطمئناً با شكست همراه مي شود. مثلاً نداند دماي سالن پرورش جوجه يكروزه کبک در هفته اول بايد حدود 35 درجه سانتيگراد باشد. بنابراین جوجه ها در اثر سرد شدن محيط روي هم جمع شده و در اثر کمبود اکسیژن و فشار تلف مي شوند.

اين موضوع به اين معني نیست كه شخص تحصیل کرده به صورت 100 درصد در كار پرورش موفق مي شود. در كارهاي توليدي فقط دانستن اطلاعات علمی و به روز بدون تجربه عملي، نه تنها فایده ای ندارد بلکه گاهی خطرناک هم هست.

تصور كنيد فردي را كه در زمينه پرورش بلدرچين و يا كبك تحصيلات یا مدرک خاصی را كسب كرده اما تا كنون حتي يك بلدرچين یا كبك را از نزديك نديده است و حتي از گرفتن پرنده در دست ترس دارد. آيا به موفقیت چنين شخصي مي توان امید داشت؟ مسلماً خير.

براي پرورش بلدرچين يا كبك مهم ترين نکته در پرورش مشاهده رفتار پرنده مي باشد. چون از رفتار بلدرچین یا کبک مي توان در مورد مشكلات تصميم گيري كرد. مثلاً ما مي دانيم دماي مورد نياز براي پرورش بلدرچين و كبك 22-20 درجه سانتي گراد است. اما حتي اگر دماسنج هم در سالن وجود نداشته باشد از روي رفتار پرنده مي توان به مناسب بودن يا نبودن دما پي برد، چنانچه بلدرچين و يا كبك از منبع حرارتي فاصله بگيرند نشان از گرم بودن سالن و اگر در گوشه اي در کنار هم جمع شوند نشان از سرد بودن سالن است. در صورتي كه پرنده سر زنده و به گردش در سالن مشغول باشد نشاندهنده ي مناسب بودن دما است.

گاهي بعضي افراد معتقدند كه ابتدا شروع به پرورش بلدرچین یا کبک كنند و در حين كار اطلاعات لازم را كسب مي كنند. اين يك اشتباه است. چرا كه پرنده منتظر نمي ماند تا ما اطلاعاتمان را كامل كنيم و بعد به رشد خود ادامه دهد! بنابراين بهتر است با مطالعه چندين كتاب در اين زمينه تا حدودي اطلاعات خود را كامل و با واقعیات آشنا شویم و سپس اقدام به پرورش كنيم.( در زمينه پروش بلدرچين توصيه مي كنیم كتاب: قبل از خواندن اين كتاب بلدرچين را پرورش ندهيد! را مطالعه كنيد.)

در حين كار پرورش بلدرچین یا کبک نيز حتماً هر روز مطالعه داشته باشيم و چنانچه در كار با مشكلي برخورد كرديم كه خودمان در آن زمينه اطلاعاتي نداريم از متخصصان اين كار و كسانی كه تجربه بيشتري دارند كمك بگيريم.

منظور از تحصيلات اين نيست كه حتماً بايد به دانشگاه رفته و مدرك دانشگاهي داشت، مقصود فقط اين است كه اطلاعات كافي براي شروع كار را بايد داشت و به مرور كه كار عملي انجام می دهیم با چيزهاي جديد آشنا مي شويم. ممكن است گاهي با شكست هايي نيز رو به رو شويم اما نبايد دلسرد شد و دست از كار کشید. بهتر است با صبر براي آن مشكلات به دنبال راه حل هاي مطمئن باشيم.

مطمئن باشيد اگر در كار پرورش به آرامي و با يك برنامه ريزي دقيق پيش برويد حتماً موفق خواهيد شد.

 

منبع: مقالات بلدرچين و كبك

دیدگاه‌ها   

#1 امیر مختاری 1394-06-03 00:40

با سلام جهت راه اندازی یک فارم پنجهزار تایی وسایل مورد نیاز از قبیل دستگاه هچر و ستر قفس ودیگر ملزومات را که هم به صرفه باشد و از تکنولوژی روز باشد را از چه طریق میتوان تهیه نمود با تشکر مختاری 09121214586 تهران
دوست عزیز
با سلام
برای اطلاع از نوع دستگاه می توانید به سایت دماوند مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را از این طریق کسب کنید. در مورد قفس به طور کلی برای هر 60 قطعه جوجه بلدرچین 1 متر مربع فضا لازم است بنابراین برای 5000 قطعه شما نیاز به حدودا 20 متر قفس 4 طبقه مجهز به دان خوری و آبخوری دارید. در مورد نحوه خرید می توانید با دفتر تماس بگیرید.
تلفن: 02632774890-02636708538
موفق باشید
بلدرچین و کبک حس

دوباره بررسی کنید

چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟

 چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟ nfo@hes90.com در طول دوران زندگي يكي از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =