تجربه یا تحصیلات در پرورش بلدرچین و کبک

 تجربه یا تحصیلات در پرورش بلدرچین و کبک
بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com

پرورش کبک یا بلدرچین علی رغم پیچیدگی هایی که دارد لذت هایی را هم به دنبال می آورد. از لحظات زیبا در پرورش بلدرچین یا کبک می توان به زمان بیرون آمدن جوجه از تخم و رشد سریع جوجه ها اشاره کرد. برای شروع هر کار تولیدی و پرورشی در زمینه بلدرچین یا کبک دانستن اطلاعات پایه ضروری است.

چنانچه هدف یک تولید کننده بلدرچین یا کبک تولید گوشت باشد. کار وی با خرید جوجه یکروزه بلدرچین یا کبک آغاز می شود. بنابراین نیازی به دانستن اطلاعات بخش جوجه کشی بلدرچین یا کبک ندارد. اما دانستن شرایط محیطی مناسب پرورش بلدرچین یا کبک بسیار ضروری است.

چنانچه شخصی بدون داشتن اطلاعات پایه ای در مورد پرورش بلدرچین یا کبک اقدام به راه اندازی مجموعه پرورشی کند، مطمئناً با شکست همراه می شود. مثلاً نداند دمای سالن پرورش جوجه یکروزه کبک در هفته اول باید حدود ۳۵ درجه سانتیگراد باشد. بنابراین جوجه ها در اثر سرد شدن محیط روی هم جمع شده و در اثر کمبود اکسیژن و فشار تلف می شوند.

این موضوع به این معنی نیست که شخص تحصیل کرده به صورت ۱۰۰ درصد در کار پرورش موفق می شود. در کارهای تولیدی فقط دانستن اطلاعات علمی و به روز بدون تجربه عملی، نه تنها فایده ای ندارد بلکه گاهی خطرناک هم هست.

تصور کنید فردی را که در زمینه پرورش بلدرچین و یا کبک تحصیلات یا مدرک خاصی را کسب کرده اما تا کنون حتی یک بلدرچین یا کبک را از نزدیک ندیده است و حتی از گرفتن پرنده در دست ترس دارد. آیا به موفقیت چنین شخصی می توان امید داشت؟ مسلماً خیر.

برای پرورش بلدرچین یا کبک مهم ترین نکته در پرورش مشاهده رفتار پرنده می باشد. چون از رفتار بلدرچین یا کبک می توان در مورد مشکلات تصمیم گیری کرد. مثلاً ما می دانیم دمای مورد نیاز برای پرورش بلدرچین و کبک ۲۲-۲۰ درجه سانتی گراد است. اما حتی اگر دماسنج هم در سالن وجود نداشته باشد از روی رفتار پرنده می توان به مناسب بودن یا نبودن دما پی برد، چنانچه بلدرچین و یا کبک از منبع حرارتی فاصله بگیرند نشان از گرم بودن سالن و اگر در گوشه ای در کنار هم جمع شوند نشان از سرد بودن سالن است. در صورتی که پرنده سر زنده و به گردش در سالن مشغول باشد نشاندهنده ی مناسب بودن دما است.

گاهی بعضی افراد معتقدند که ابتدا شروع به پرورش بلدرچین یا کبک کنند و در حین کار اطلاعات لازم را کسب می کنند. این یک اشتباه است. چرا که پرنده منتظر نمی ماند تا ما اطلاعاتمان را کامل کنیم و بعد به رشد خود ادامه دهد! بنابراین بهتر است با مطالعه چندین کتاب در این زمینه تا حدودی اطلاعات خود را کامل و با واقعیات آشنا شویم و سپس اقدام به پرورش کنیم.( در زمینه پروش بلدرچین توصیه می کنیم کتاب: قبل از خواندن این کتاب بلدرچین را پرورش ندهید! را مطالعه کنید.)

در حین کار پرورش بلدرچین یا کبک نیز حتماً هر روز مطالعه داشته باشیم و چنانچه در کار با مشکلی برخورد کردیم که خودمان در آن زمینه اطلاعاتی نداریم از متخصصان این کار و کسانی که تجربه بیشتری دارند کمک بگیریم.

منظور از تحصیلات این نیست که حتماً باید به دانشگاه رفته و مدرک دانشگاهی داشت، مقصود فقط این است که اطلاعات کافی برای شروع کار را باید داشت و به مرور که کار عملی انجام می دهیم با چیزهای جدید آشنا می شویم. ممکن است گاهی با شکست هایی نیز رو به رو شویم اما نباید دلسرد شد و دست از کار کشید. بهتر است با صبر برای آن مشکلات به دنبال راه حل های مطمئن باشیم.

مطمئن باشید اگر در کار پرورش به آرامی و با یک برنامه ریزی دقیق پیش بروید حتماً موفق خواهید شد.

 

منبع: مقالات بلدرچین و کبک

دیدگاه‌ها   

امیر مختاری ۱۳۹۴-۰۶-۰۳ ۰۰:۴۰

با سلام جهت راه اندازی یک فارم پنجهزار تایی وسایل مورد نیاز از قبیل دستگاه هچر و ستر قفس ودیگر ملزومات را که هم به صرفه باشد و از تکنولوژی روز باشد را از چه طریق میتوان تهیه نمود با تشکر مختاری ۰۹۱۲۱۲۱۴۵۸۶ تهران
دوست عزیز
با سلام
برای اطلاع از نوع دستگاه می توانید به سایت دماوند مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را از این طریق کسب کنید. در مورد قفس به طور کلی برای هر ۶۰ قطعه جوجه بلدرچین ۱ متر مربع فضا لازم است بنابراین برای ۵۰۰۰ قطعه شما نیاز به حدودا ۲۰ متر قفس ۴ طبقه مجهز به دان خوری و آبخوری دارید. در مورد نحوه خرید می توانید با دفتر تماس بگیرید.
تلفن: ۰۲۶۳۲۷۷۴۸۹۰-۰۲۶۳۶۷۰۸۵۳۸
موفق باشید
بلدرچین و کبک حس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *