خانه » مقالات کبک » تجهیزات لازم براي پرورش كبك

تجهیزات لازم براي پرورش كبك

 تجهیزات لازم براي پرورش كبك

 

nfo@hes90.com

با مشخص کردن هدف خود از پرورش کبک تجهیزات برای پرورش کبک در سنین مختلف نیز باید تفکیک شوند. با توجه به اینکه گروه ­های مختلف پرورشی کبک شرایط محیطی متفاوتی از نظر دما، رطوبت و تهویه نیاز دارند این تفکیک تجهیزات برای سنین مختلف کبک بسیار ضروری و از نظر اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود.

 

به طور کلی برای پرورش یک دوره کبک نیاز به امکاناتی از قبیل: برق، آب، سوخت، سیستم گرمایشی و سرمایشی، سیستم تهویه، آبخوری، دانخوری، دماسنج، رطوبت سنج، قفس و غیره می­باشد.
دانخوری­ ها انواع مختلفی دارند که معمول­ ترین آن­ها، دان­خوری ناودانی، خورشیدی، زنجیره­ ای و اتوماتیک می­باشند و آب­خوری­ نیز انواع قطره ­ای(نیپل)، کله قندی، نیمه اتوماتیک و سیفونی دارد. آب­خوری و دان­خوری­ های کبک باید به تعداد کافی و قابل دسترس برای پرنده (به­ خصوص در روزهای اول پرورش) باشند.

نیاز کبک به آب نقریباً دو برابر دان می­ باشد، بنابراین باید آب آشامیدنی سالم (بدون بو و مزه) به صورت 24 ساعته در اختیار کبک باشد. برای جوجه­ های تازه متولد شده کبک اندازه ارتفاع آب­خوری و دان­خوری نباید زیاد بلند باشد و همزمان که کبک بزرگتر می­ شود ارتفاع را باید افزایش داد.

 

یک آبخوری کله قندی برای 50 قطعه کبک تا سن یک هفتگی کافی می ­باشد. استفاده از سیستم نیپل هزینه اولیه نسبتاً زیادی دارد اما این مزیت را نسبت به آب­خوری کله قندی دارد که نیازی به شستشوی کامل ندارد و تنها کافیست مخزن آن شسته شود این در حالیست که آب­خوری کله قندی را باید هر بار که پر می­ شود شست.

برای جلوگیری از هدر رفتن دان می­ توان روی دان­خوری­ ها را با استفاده از یک توری پوشاند.

 

برای پرورش سنین مختلف کبک قفس ­های متفاوتی وجود دارد:

 

جوجه کبک، از یکروزگی تا حداکثر چهار هفتگی:
قفس مناسب برای این سن کبک که به نام قفس گرم می ­باشد به این صورت است که منبع حرارتی مخصوصی در داخل آن قرار دارد. (کبک­ ها به تغییرات دمایی حساس هستند).

 

قفس پرواربندی کبک:
جوجه کبک ها از دو هفتگی تا چهارده هفتگی در قفس­ هایی با طول یک متر نگه­داری می ­شوند.

 

قفس مولد کبک:
در این نوع قفس نکته مهم شیب کف آن می ­باشد، که شیب 10درصد مناسب است.

 

 

 

منبع: مقالات بلدرچين و كبك حس

nfo@hes90.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =