زمان مناسب برای جابجایی بلدرچین و کبک

زمان مناسب برای جابجایی بلدرچین و کبک
بلدرچین و کبک حس
با توجه به اینکه بلدرچین و کبک پرندگانی حساس می باشند و در جابجایی های نامناسب تلفات زیادی دارند لازم است که در این مورد حداکثر دقت ممکن انجام شود.
جابجایی جوجه یکروزه بلدرچین و کبکجوجه یکروزه بلدرچین و کبک به دلیل ریز بودن جثه و شرایط محیطی خاص مورد نیاز از قبیل دما(حدود ۳۷-۳۴درجه سانتیگراد) و رطوبت (حدود ۶۵ درصد) در جابجایی تحمل زیادی ندارند و با تلفاتی همراه می باشد، بنابراین بهتر است در صورت داشتن امکانات جوجه کشی، کار تولید جوجه را خودمان در مزرعه انجام دهیم. چنانچه این کار ممکن نبود می  توانیم از نزدیکترین محل ممکن خرید جوجه را انجام دهیم و در جابجایی دقت زیادی داشته باشیم.برای جابجایی جوجه یکروزه بلدرچین و کبک فقط تا ۲۴ساعت پس از تولد جوجه فرصت جابجایی داریم چون پس از آن جوجه بلدرچین و کبک به آب و غذا نیاز دارد. در صورتی که به هر دلیلی جابجایی جوجه بلدرچین و کبک بیش از ۲۴ساعت طول کشید و پرنده دچار تشنگی شدید شد بعد از تخلیه در سالن در چند ساعت اول آب باید به صورت محدود و به مقدار کم در اختیار پرنده قرار گیرد تا به دلیل تشنگی زیاد، جوجه بیش از اندازه آب مصرف نکند.

جابجایی بلدرچین و کبک در سنین بالاتر

جابجایی بلدرچین و کبک در زمانی که شروع به تخم گذاری کرده است مناسب نمی باشد زیرا تنش ناشی از این جابجایی سبب تأخیر در تولید تخم بعد از انتقال می شود. برای بلدرچین بهترین سن برای جابجایی بین ۳۰تا ۴۰روزگی و برای کبک بین ۴ تا ۵ ماهگی می باشد، چرا که پرنده از نظر جثه بزرگتر می باشد و نسبت به شرایط محیطی مقاوم  تر شده و هم هنوز شروع به تخمگذاری نکرده است که مشکل تأخیر در تخمگذاری بعد از انتقال ایجاد شود.

چند نکته در جابجایی بلدرچین وکبک

۱-   نزدیکترین محل به مزرعه را برای خرید جوجه انتخاب کنیم.
۲-   از ماشین های مخصوص حمل جوجه استفاده کنیم.
۳-   تا حد ممکن شرایط محیطی ماشین حمل و سالن مقصد با سالن مبدأ یکسان باشد.
۴-   انتقال جوجه ها با سبدهای مخصوص حمل جوجه در سنین مختلف انجام شود.
۵-   برای گرفتن راحت تر جوجه ها و شمارش دقیق تر هنگام انتقال به سبدها می توانیم سالن را تقسیم بندی کنیم.
۶-   در سالن مقصد، آب و دان کافی برای جوجه ها فراهم نماییم و تا جای ممکن از همان سیستم آبخوری و دانخوری در مبدأ استفاده کنیم.
۷-   در زمان انتقال پرنده در سبدها نور سالن را کم کنیم.
۸-   به دلیل اینکه در زمان تنش نیاز پرنده به ویتامینc  افزایش می یابد قبل و بعد از جابجایی به مقدار کافی این ویتامین را در آب و دان پرنده اضافه کنیم.
۹-   هنگام انتقال جوجه به سبدهای حمل به دلیل ایجاد گرد و غبار زیاد، لازم است از حداکثر تهویه برای خروج غبارها استفاده کنیم.
۱۰- کار انتقال با سرعت اما با آرامش انجام شود تا از تنش به پرنده جلوگیری کند.

منبع: مقالات بلدرچین و کبک حس

دیدگاه‌ها   

ﺳﻮﺩاﺑﻪ ﺟﻌﻔﺮﻱ

سلام. آیا هدف از رژیم نوری خاص برای پرورش جوجه بلدرچین به منظور تولید بلدرچین تخمگذار به تعویق انداختن بلوغ بلدرچین است؟ خواهش میکنم این مساله و رژیم نوری فوق را توضیح دهید (ترتیب خاموشی از دو روزگی به بعد)
دوست عزیز
سلام
بله،یکی از هدفهای اجرای برنامه نوری به تعویق انداختن بلوغ پرنده برای رشد کامل دستگاه تولید مثلی است. نکته مهم در مورد نور سالن شدت نور سالن است. در صورتی که نور زیاد در سالن شیوع پیدا کند عارضه همدیگر خواری شیوع پیدا می کند. در هفته اول پرورش معمولا به صورت ۲۴ ساعته نور وجود دارد. بعد از آن می توان هر شب ۴-۲ ساعت خاموشی داشت و در هفنه های آخر پرورش این مقدار را می توان به ۸ ساعت نیز رساند. می توان از یک لامپ ۶۰ وات رشته ای برای ۱۵ متر مربع فضا استفاده نمود.
موفق باشید
بلدرچین و کبک حس

مدیریت :

به نقل از موسی:

سلام
پرورش بلدرچین گوشتی و تخم گذار متقاوت است؟
یا بلدرچین پس از مدتی تخمگذاری باید به کشتارگاه برد؟(اگر بله چه مدت)ممنون می شوم جواب سوالم را کامل بدهید چون فعلا تحقیق می کنم و می خواهم وارد این حرفه شوم ولی اصلا اطلاعات کافی ندارم

دوست عزیز سلام
پرورش بلدرچین گوشتی و تخمگذار تفاوتی ندارد، بهترین سن کشتار بلدرچین گوشتی ۳۵ روزگی می باشد و تخم نطفه دار آن را تا ۴ ماهگی و تخم خوراکی را تا ۶ ماهگی می توان استفاده کرد.
موفق باشید
مجموعه بلدرچین و کبک حس

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *