خانه » مقالات » شرايط نگه داري تخم نطفه دار بلدرچين وكبك قبل از جوجه كشي

شرايط نگه داري تخم نطفه دار بلدرچين وكبك قبل از جوجه كشي

شرايط نگهداري تخم نطفه دار بلدرچين و کبک قبل از جوجه کشي:

بلدرچين و کبک حس

info@hes90.com

جنين در زمان تشکيل تخم در بدن پرنده ماده در حال رشد است و اين رشد تا پس از خروج از بدن پرنده ادامه پيدا مي کند. در صورتي که پس از خروج تخم از بدن پرنده مادر، شرايط نگهداري مناسب نباشد احتمال تلف شدن جنين خيلي زياد است.
پس از خروج تخم از بدن پرنده و سرد شدن تخم، رشد جنين متوقف شده و نطفه بصورت غير فعال تا مدتي زنده مي ماند.اگر دماي محيط نگهداري تخم بيش از 20 درجه سانتيگراد باشد رشد جنين ادامه پيدا مي کند. ولي چون تمام شرايط براي رشد جنين فراهم نيست پس از چند ساعت و گاهي چند روز جنين تلف مي شود و ممکن است فقط در داخل تخم رگ هاي خوني که گاهي بصورت لخته شده هستند ديده شود.
دماي بيش از 40 درجه سانتيگراد حتي به مدت کوتاه سبب تغيير فيزيکي و شيميايي در زرده و سفيده تخم شده و سبب تلف شدن جنين مي شود. دماي کمتر از 10 درجه سانتيگراد نيز سبب تلفات سريع نطفه مي شود.در صورتي که قصد نگهداري تخم براي مدت طولاني داريم بهترين دما 15-13 درجه سانتيگراد با رطوبت 55-60درصد است.در تخم هايي که بيش از 5 روز نگهداري مي شوند درصد جوجه درآوري کاهش مي يابد اما اين کاهش درصد جوجه درآوري در تخم هايي که بيش از 7 روز نگهداري شوند بسيار چشمگير است و هرچه مدت نگهداري تخم بيشتر باشد درصد جوجه درآوري نيز کاهش مي يابد.در صورت نگهداري تخم در دماي اتاق يعني 24درجه سانتيگراد، تخم حداکثر پس از 24 ساعت بايد در داخل دستگاه جوجه كشي قرار گيرد.

درصورتي که قصد نگهداري تخم بيش از 7 روز را داريم بايد حداقل هر 6ساعت يکبار چرخش تخم نيز انجام شود.

منبع: فصل ششم کتاب بلدرچين پرورش ندهيد! نويسنده سبحان قاسميان
info@hes90.com

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + چهار =