چرا جیره غذایی بلدرچین و کبک مهم است؟

 چرا جیره غذایی بلدرچین و کبک مهم است؟

nfo@hes90.com

در طول دوران زندگی یکی از مسائلی که تمام موجودات زنده با آن در ارتباط اند موضوع تغذیه می باشد. همه ما می دانیم که با تغذیه مناسب می توان از بروز بیماری ها جلوگیری کرد.

در اطراف ما انسان های دیده می شوند که حاضر نیستند برای تغذیه خود هزینه کنند، احتمالاً آن ها نمی دانند که با این کار نه تنها هیچ صرفه جویی از نظر اقتصادی نمی کنند بلکه باعث می شوند که در کوتاه مدت تمام پس اندازشان را از دست بدهند. هزینه ای که بابت تغذیه نادرست بعد از مبتلا شدن به انواع بیماری ها پرداخت می شود چند برابر مقداری است که باید صرف تغذیه مناسب می شد.

این موضوع در مورد پرندگان نیز صدق می کند، تولید کنندگان بی تجربه و تازه وارد برای اینکه هزینه کمتری را در زمینه خوراک پرداخت کنند و به تصور خود با این کار به سود بیشتری برسند حاضر به دادن دان نامناسب (که با قیمت کمتری تمام می شود) به بلدرچین و کبک می شوند.

اگر کمی آینده نگر باشیم ترجیح می دهیم هزینه معقولی برای آن بخش از کار که مربوط به تغذیه می باشد در نظر بگیریم تا در نهایت به سود مناسب برسیم.

بلدرچین و کبک به چهار نوع ماده غذایی که شامل: آب، پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها می باشد نیاز اساسی دارند، سایر مواد که شامل: ویتامین ها و مواد معدنی هستند و به مقدار کمتری در جیره بلدرچین و کبک استفاده می شوند تکمیل کننده جیره می باشند.

مواد خوراکی که در تغذیه بلدرچین و کبک استفاده می شوند عبارتند از:

دانه ذرت، کنجاله سویا، دانه گندم، کنجاله کلزا، کنجاله تخم پنبه، کنجاله تخم آفتابگردان، کنجاله بادام زمینی، کنجاله کنجد، ‌پودر ماهی، پودر گوشت، نمک، گلوتن ذرت، روغن سویا، ارزن، پودر صدف و هر ماده ای که در جیره طیور قابل استفاده باشد.

با توجه به اینکه هر کدام از این مواد غذایی شامل درصدی از مواد مورد نیاز بلدرچین و کبک هستند، باید با استفاده از این مواد خوراکی با توجه به در دسترس بودن هر کدام و جایگزینی مواد مشابه به جای موادی که در دسترس نیستند و هم چنین قیمت آن ها و شرایط محیطی و فصلی، جیره مناسب نوشته شود.

کمبود برخی از مواد غذایی سبب افزایش احتمال بروز بیماری های ویروسی و میکروبی در بلدرچین و کبک می شود.

چند نکته برای داشتن جیره غذایی بهینه برای بلدرچین و کبک:

·        اگر امکان داشتن یک کارخانه خوراک را در مجموعه خود ندارید بهتر است دان آماده مخصوص بلدرچین و کبک را از کارخانه خوراک دام و طیور معتبر تهیه کنید.

·         اگر دان آماده تهیه نمی کنید هیچگاه بدون مشورت با یک فرد متخصص در زمینه جیره نویسی اقدام به تغییر جیره نکنید. تغییرات جزئی در مقدار و نوع مواد مورد استفاده در جیره می تواند خسارت سنگینی را برای شما به همراه داشته باشد.

·        تا زمانی که مواد اولیه تان تغییر نکرده است (از نظر قیمت و نوع) نیازی به تغییر جیره نمی باشد در غیر این صورت نیاز است که در جیره تغییراتی داده شود و یا دوباره نوشته شود.

·        در صورت تهیه جیره در مجموعه خود به کیفیت مواد اولیه و مخلوط کردن مناسب ترکیبات جیره توجه کنید.

·        اضافه کردن برخی ترکیبات محدودکننده در جیره به مقدار زیاد باعث آسیب رسیدن پرنده و تلف شدن می شود. توجه کردن به این محدود کننده ها تا حدودی سبب پیچیدگی جیره نویسی می شود.

·        نکته مهم در جیره مورد استفاده بلدرچین و کبک توجه به شرایط محیطی و فصلی می باشد. مثلاً در فصل گرما در مناطقی که نمی توان دما را به دمای آسایش پرنده رساند معمولاً انرژی جیره را کمتر در نظر گرفته تا سایر احتیاجات پرنده با غلظت بیشتری در جیره تأمین شود.

·        توصیه می شود که دان مصرفی مجموعه خود را به صورت هفتگی تهیه کنید. مواد خوراکی استفاده شده در جیره دارای ترکیبات مغذی زیادی اند، در نتیجه در صورتی که شرایط نگهداری مناسب نباشد فاسد می شوند. محل نگه داری باید خنک، رطوبت پایین و دور از تماس مستقیم با آفتاب باشد، چون در غیر این صورت بازدهی آن کاهش می یابد.

·        یکی از مسائل مهم دیگر اندازه ذرات خوراک می باشد. برای جوجه ها در روزهای اول لازم است کاملاً ریز و به صورت آردی باشد و به مرور با افزایش سن پرنده درشت تر شود. وجود ذرات درشت در جیره علاوه بر اینکه سبب تلف شده زیاد دان می شود به برهم زدن تعادل جیره نیز منجر می شود.

·        تغییر جیره جدید با قبلی باید به صورت مرحله ای انجام شود، به این صورت که در وعده اول ۱۰ درصد دان مصرفی را از جیره جدید استفاده کنیم، در وعده دوم ۳۰درصد و به همین صورت تا اینکه در وعده پنجم به صورت ۱۰۰درصد جیره جدید به پرنده داده شود. درصورت تغییر یکباره، تنش زیادی به پرنده وارد شده و بازدهی بلدرچین کاهش می یابد.

·        هرگز از جیره غذایی سایر مجموعه ها و یا همکارانتان برای مجموعه خود استفاده نکنید.

 

منبع:  مقالات بلدرچین و کبک حس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *