خانه » مقالات » چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟

چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟

 چرا جيره غذايي بلدرچين و كبك مهم است؟

nfo@hes90.com

در طول دوران زندگي يكي از مسائلي كه تمام موجودات زنده با آن در ارتباط اند موضوع تغذيه مي باشد. همه ما مي دانيم كه با تغذيه مناسب مي توان از بروز بيماري ها جلوگيري كرد.

در اطراف ما انسان هاي ديده مي شوند كه حاضر نيستند براي تغذيه خود هزينه كنند، احتمالاً آن ها نمي دانند كه با اين كار نه تنها هيچ صرفه جويي از نظر اقتصادي نمي كنند بلكه باعث مي شوند كه در كوتاه مدت تمام پس اندازشان را از دست بدهند. هزينه اي كه بابت تغذيه نادرست بعد از مبتلا شدن به انواع بيماري ها پرداخت مي شود چند برابر مقداري است كه باید صرف تغذيه مناسب می شد.

اين موضوع در مورد پرندگان نيز صدق مي كند، توليد كنندگان بي تجربه و تازه وارد براي اينكه هزينه كمتري را در زمينه خوراك پرداخت كنند و به تصور خود با اين كار به سود بيشتري برسند حاضر به دادن دان نامناسب (كه با قيمت كمتري تمام مي شود) به بلدرچين و كبك مي شوند.

اگر كمي آينده نگر باشيم ترجيح مي دهيم هزينه معقولي براي آن بخش از كار كه مربوط به تغذيه مي باشد در نظر بگيريم تا در نهايت به سود مناسب برسيم.

بلدرچين و كبك به چهار نوع ماده غذايي كه شامل: آب، پروتئين، چربي و كربوهيدرات ها مي باشد نياز اساسي دارند، ساير مواد كه شامل: ويتامين ها و مواد معدني هستند و به مقدار كمتري در جيره بلدرچين و كبك استفاده مي شوند تكميل كننده جيره مي باشند.

مواد خوراكي كه در تغذيه بلدرچين و كبك استفاده مي شوند عبارتند از:

دانه ذرت، كنجاله سويا، دانه گندم، كنجاله كلزا، كنجاله تخم پنبه، كنجاله تخم آفتابگردان، كنجاله بادام زميني، كنجاله كنجد، ‌پودر ماهي، پودر گوشت، نمك، گلوتن ذرت، روغن سويا، ارزن، پودر صدف و هر ماده ای که در جیره طیور قابل استفاده باشد.

با توجه به اينكه هر كدام از اين مواد غذايي شامل درصدي از مواد مورد نياز بلدرچين و كبك هستند، بايد با استفاده از اين مواد خوراكي با توجه به در دسترس بودن هر كدام و جايگزيني مواد مشابه به جاي موادي كه در دسترس نيستند و هم چنين قيمت آن ها و شرايط محيطي و فصلي، جيره مناسب نوشته شود.

كمبود برخي از مواد غذايي سبب افزایش احتمال بروز بيماري هاي ویروسی و میکروبی در بلدرچين و كبك مي شود.

چند نكته برای داشتن جیره غذایی بهینه برای بلدرچین و کبک:

·        اگر امكان داشتن يك كارخانه خوراك را در مجموعه خود نداريد بهتر است دان آماده مخصوص بلدرچين و كبك را از كارخانه خوراک دام و طیور معتبر تهيه كنيد.

·         اگر دان آماده تهيه نمي كنيد هيچگاه بدون مشورت با يك فرد متخصص در زمينه جيره نويسي اقدام به تغيير جيره نكنيد. تغييرات جزئي در مقدار و نوع مواد مورد استفاده در جيره مي تواند خسارت سنگيني را براي شما به همراه داشته باشد.

·        تا زماني كه مواد اوليه تان تغيير نكرده است (از نظر قيمت و نوع) نيازي به تغيير جيره نمي باشد در غير اين صورت نياز است كه در جيره تغييراتي داده شود و يا دوباره نوشته شود.

·        در صورت تهيه جيره در مجموعه خود به كيفيت مواد اوليه و مخلوط كردن مناسب تركيبات جيره توجه كنيد.

·        اضافه كردن برخي تركيبات محدودكننده در جيره به مقدار زياد باعث آسيب رسيدن پرنده و تلف شدن مي شود. توجه كردن به اين محدود كننده ها تا حدودي سبب پيچيدگي جيره نويسي مي شود.

·        نكته مهم در جيره مورد استفاده بلدرچين و كبك توجه به شرايط محيطي و فصلي مي باشد. مثلاً در فصل گرما در مناطقي كه نمي توان دما را به دماي آسايش پرنده رساند معمولاً انرژي جيره را كمتر در نظر گرفته تا ساير احتياجات پرنده با غلظت بيشتري در جيره تأمين شود.

·        توصيه مي شود كه دان مصرفي مجموعه خود را به صورت هفتگي تهيه كنيد. مواد خوراكي استفاده شده در جيره داراي تركيبات مغذي زيادي اند، در نتيجه در صورتي كه شرايط نگهداري مناسب نباشد فاسد مي شوند. محل نگه داري بايد خنك، رطوبت پايين و دور از تماس مستقيم با آفتاب باشد، چون در غير اين صورت بازدهي آن كاهش مي يابد.

·        يكي از مسائل مهم ديگر اندازه ذرات خوراك مي باشد. براي جوجه ها در روزهاي اول لازم است كاملاً ريز و به صورت آردي باشد و به مرور با افزايش سن پرنده درشت تر شود. وجود ذرات درشت در جيره علاوه بر اينكه سبب تلف شده زياد دان مي شود به برهم زدن تعادل جيره نيز منجر مي شود.

·        تغيير جيره جديد با قبلي بايد به صورت مرحله اي انجام شود، به اين صورت كه در وعده اول 10 درصد دان مصرفي را از جيره جديد استفاده كنيم، در وعده دوم 30درصد و به همين صورت تا اينكه در وعده پنجم به صورت 100درصد جيره جديد به پرنده داده شود. درصورت تغيير يكباره، تنش زيادي به پرنده وارد شده و بازدهي بلدرچين كاهش مي يابد.

·        هرگز از جيره غذايي ساير مجموعه ها و يا همكارانتان براي مجموعه خود استفاده نكنيد.

 

منبع:  مقالات بلدرچين و كبك حس

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 3 =