خانه » مقالات » چند اصل تولید و فروش تخم خوراکی بلدرچین

چند اصل تولید و فروش تخم خوراکی بلدرچین

تخم خوراکی بلدرچین ضایعات تولید گله مولد نیست. 
 

info@hes90.com

 

تخم بلدرچین نیز یکی از محصولات مهمی است که امروزه مورد توجه مصرف کنندگان قرار گرفته است. با توجه به اینکه تخم بلدرچین از لحاظ آهن و فسفر و بسیاری از ویتامین ها بسیار غنی می باشد طرفداران زیادی پیدا کرده است. و همین امر سبب گسترش مزارع تولید تخم بلدرچین شده است. و با توجه به اینکه خوشبختانه در تولید بلدرچین استفاده از داروها بخصوص انواع آنتی بیوتیک محدود می باشد لذا مصرف این نوع محصولات نیز در بازار به شدت در حال افزایش است.

تخم بلدرچین نیز همانند تخم مرغ به صورتهای مختلف در بازار عرضه می شود. اما رایج ترین نوع عرضه با توجه به حساس بودن پوسته، به شکل بسته بندی شده می باشد. با توجه به فرهنگ سازی که در خصوص مصرف تخم مرغ شناسنامه دار در بین مردم انجام شده است تخم بلدرچین نیز به صورت شناسنامه دار عرضه می شود. بطوری که تخم بلدرچین از مزارع به واحدهای بسته بندی تخم منتقل شده و در آنجا ضمن فرآوری های لازم و انجام آزمایشات ضروری بسته بندی شده و سپس به دست مصرف کنندگان می رسد.

با توجه به ضخامت کم پوسته تخم بلدرچین مدت نگهداری آن زیاد طولانی نیست و از طرفی نگهداری آن نیز شرایط محیطی مناسبی را لازم دارد. بهترین دما برای نگهداری تخم خوراکی بلدرچین4-0 درجه سانتیگراد می باشد. که در صورتی که در این دما فراهم شود تخم خوراکی بلدرچین تا یکماه می تواند مصرف شود. هرچند تخم بلدرچین نیز همانند تخم مرغ حتی تا چند ماه هم در شرایط یخچال قابلیت نگهداری دارد اما پس از یکماه افت شدیدی در کیفیت تخم ایجاد می شود. بخصوص بخش عمده آب محتویات داخل تخم تبخیر می شود.

موردی که در بسیاری از مزارع رایج است استفاده از تخم های مازاد جوجه کشی بعنوان تخم خوراکی می باشد. که این مورد سبب بدبین شدن مصرف کنندگان به تخم بلدرچین می شود. با توجه به اینکه در صورت نطفه دار بودن تخمها زمانی که در دمای بالای 20 درجه حتی به مدت چند ساعت قرار می گیرند نطفه شروع به رشد می کند و با توجه به اینکه شرایط محیطی برای ادامه رشد نطفه فراهم نیست بعد از چند ساعت تلف می شود و همین موضوع سبب مشاهده لکه های خونی برروی زرده یا سفیده می شود و در صورتی که شرایط نگهداری خیلی مناسب نباشد فساد شدیدی در تخم رخ می دهد.

در صورتی که به هر دلیلی مجبور به نگهداری پرنده نر در گله تخم گذار بودید و قصد فروش تخم تولیدی بصورت خوراکی داشتید حداقل به مدت24 ساعت تخم ها در دمای کمتر از 4 درجه نگهداری شوند.

 

منبع: بلدرچين و كبك حس

info@hes90.com

اگر قصد دارید پرورش بلدرچین تخمگذار را به صورت حرفه ای انجام دهید می توانید از دوره آموزشی بلدرچین تخمگذار هم استفاده کنید.اطلاعات بیشتر…

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 10 =