چند پیشنهاد برای محافظت از دستگاه جوجه کشی در زمان قطع برق

چند پیشنهاد برای محافظت از دستگاه جوجه کشی در زمان قطع برق
پرورش موجودات زنده یکی از پر استرس ترین فعالیت ها است. زمانی که با موجودات زنده سرو کار داریم حتی یک لحظه غفلت ممکن است سبب تلف شدن پرنده یا حیوان شود. هر چه سن پرنده کمتر باشد حساسیت و احتمال تلف شدن آن در اثر نقص در شرایط محیطی نیز بیشتر خواهد بود.
جنین پرندگان در زمان رشد در داخل تخم یکی از حساس ترین دوران زندگی خود را طی می کند. در زمانی که در دوران رشد در داخل دستگاه جوجه کشی، یکی از چهار فاکتور اساسی جوجه کشی از قبیل: دما، رطوبت، تهویه و چرخش به خوبی انجام نشود احتمال تلف شدن جنین بسیار زیاد است.قطع برق یا نقص فنی
یکی از مشکلاتی که ممکن است در طول جوجه کشی اتفاق افتد و سبب خسارت به جوجه کشی و تلف شدن جنین شود از کار افتادن دستگاه در اثر قطع برق و یا نقص فنی است.
در مورد قطع برق منطقی ترین و مطمئن ترین راه جلوگیری از خسارت، پیش بینی برق اضطراری است. بسته به برق مورد نیاز می توان منبع برق اضطراری پیش بینی کرد. این منبع برق اضطراری باید طوری طراحی شود که بلافاصله بعد از قطع برق اصلی، برق اضطراری بتواند وارد مدار شده و برق دستگاه را تأمین کند.
در کارخانه های جوجه کشی و شرکتهای بزرگ که با دستگاه های بزرگ کار جوجه کشی را انجام می دهند سیستم برق اضطراری بسیار مهم و ضروری است و در این دستگاه های بزرگ حتی قطع برق برای چند دقیقه می تواند خسارت زیادی به جوجه کشی وارد کند.
در دستگاه های کوچک و خانگی معمولاً سیستم برق اضطراری پیش بینی نشده و یا اینکه سرمایه اولیه بیشتری لازم دارد. البته امروزه دستگاه های ذخیره برق و یا تبدیل برق باطری طراحی شده اند که می تواند برای چند ساعت در مواقع ضروری مورد استفاده قرار گیرند که شاید هزینه اولیه خیلی زیادی هم نداشته باشد.
به هر حال در طول جوجه کشی ممکن است به هر دلیلی برق دستگاه قطع شود و یا یکی از قطعات دستگاه از کار افتد که مدیریت این شرایط در زمانی که تخم نطفه دار در دستگاه قرار داده شده است بسیار حیاتی است.
در زمان قطع برق چه باید کرد؟
برای اولین کار خونسردی خود را حفظ کنید.
در زمان قطع برق در اولین فرصت باید اداره برق منطقه را از قطع برق مطلع نمود و زمان تقریبی وصل مجدد را سئوال کرد.
اولین عامل حیاتی در درستگاه های جوجه کشی دما است. بنابراین در این مواقع باید دمای محیط اطراف دستگاه را با سایر منابع حرارتی از قبیل بخاری در حد دمای دستگاه رساند. هیچ گاه منبع حرارتی که در زمان کار، اکسیژن محیط را مصرف می کند و گازهای سمی تولید می کند در نزدیک و یا داخل دستگاه نباید قرار داد چون سرعت تلف شدن جنین را افزایش می دهد. (از قبیل اجاق گاز یا پیکنیک).
در صورتی که قطع برق بیش از یک ساعت اتفاق می افتد باید رطوبت محیط را افزایش داد تا از تلف شدن جنین جلوگیری کند. برای اینکار می توانید ظرف آب بیشتری در محیط قرار دهیم و یا پارچه خیس در اطراف دستگاه آویزان کنیم.
در صورتی که دمای محیطی بعد از قطع برق در حدود ۲۴ درجه است نباید در دستگاه را باز نمود بلکه باید ابتدا دمای محیط را در حدود ۳۷ درجه رساند سپس برای انجام تهویه دستگاه می تواند چند دقیقه در دستگاه را باز نگه داشت.
درصورتی که قطع برق بیش از سه ساعت طول کشید بهتر است چرخش تخم نیز بصورت دستی انجام شود. ولی حتی اگر برای چند ساعت هم چرخش انجام نشود بخصوص بعد از هفته اول جوجه کشی، تلفات زیادی رخ نخواهد داد.
در صورتی که از کار افتادن دستگاه بخاطر خرابی قطعات باشد برای تعمیر دستگاه باید در ابتدا شرایط محیطی از قبیل دما و رطوبت محیط را در حد دستگاه جوجه کشی رساند و سپس اقدام به باز کردن در دستگاه نمود.
همیشه یکسری از قطعات یدکی ضروری دستگاه از قبیل المنت، رطوبت ساز و سنسورهای لازم را در دسترس داشته باشید.
در دستگاههایی که تعداد تخم بیش از ۵۰۰ عدد است بخصوص در روزهای پایانی جوجه کشی، تهویه دستگاه در زمان قطع برق بسیار حیاتی است. بنابراین در زمان قطع برق علاوه بر رساندن دما و رطوبت محیط در حد شرایط دستگاه با باز کردن در دستگاه باید اکسیژن کافی در اختیار جنین قرار داد.
اگر قطع برق به هر دلیلی به بیش از ۴ ساعت رسید باید به فکر برق اضطراری بود و یا اینکه حداقل برای چند ساعت دستگاه برق اضطراری را قرض گرفت و دوباره به صورت دستی شرایط محیطی را فراهم کرد.(از دستگاه برق اضطراری در دو محل مختلف استفاده نمود.)
در صورتی که دمای محیطی بالاتر از دمای دستگاه جوجه کشی بود باید با روشهایی اتاق را خنک تر کرد و یا دستگاه را به اتاق خنک تری منتقل کرد.
دوستان خوب بلدرچین و کبک حس، اینها بخشی از پیشنهادات اعضای سایت بودند اگر پیشنهاد یا تجربه ای برای محافظت از تخم ها در زمان قطع برق یا از کار افتادن دستگاه جوجه کشی دارید حتماً از طریق بخش نظرات در پایین همین صفحه و یا ایمیل info@hes90.comبا ما در میان بگذارید.

منبع: مقالات بلدرچین و کبک حسinfo@hes90.com

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *