چگونه تخمهای جوجه کشی را از سردخانه به دستگاه ستر و سپس به دستگاه هچر منتقل کنیم؟

چگونه تخم های جوجه کشی را از سردخانه به دستگاه ستر و سپس به دستگاه هچر منتقل کنیم؟

www.hes90.com

info@hes90.com

دمای محل نگهداری تخم بلدرچین وکبک پس از جمع آوری در حدود ۱۵-۱۳ درجه سانتیگراد و دمای دستگاه ستر حدود ۳۷٫۵ درجه باید باشد. بنابراین اگر مستقیماً تخم های بلدزرچین وکبک از سردخانه به دستگاه ستر منتقل شوند دچار شوک حرارتی شده و به احتمال زیاد جنین تلف خواهد شد.
زمانی که شوک حرارتی اتفاق می افتد معمولاً قطرات آب بر روی پوسته جمع می شود.
برای جلوگیری از شوک حرارتی می توانیم چند ساعت قبل از قرار دادن تخم در دستگاه ستر، دمای سردخانه را به مرور افزایش داده و سپس تخم های نطفه دار بلدرچین وکبک را برای چند ساعت در دمای اتاق یعنی ۲۴ درجه قرار داده و در ادامه قبل از قرار دادن تخم ها در دستگاه ستر، دمای اتاق را به مرور تا حدود۳۰ درجه افزایش داده و سپس تخم ها را در دستگاه جوجه کشی قرار داده و هر دو ساعت دمای دستگاه را دو درجه افزایش داده تا به دمای ۳۷٫۵ درجه سانتیگراد برسد.
انتقال تخم از ستر به هچر
در زمان انتقال تخم های بلدرچین و کبک از ستر به هچر باید دمای محیط را به حدود ۳۵ درجه سانتیگراد برسانیم و سپس به سرعت تخم ها را از دستگاه ستر خارج کرده و در سبدهای هچری قرار دهیم.
برای انتقال سریع تر تخم های بلدرچین و کبک می توانیم از صفحه نرمی که لبه دار است برروی شانه های تخم قرار داده  و با چرخش ۱۸۰ درجه به آرامی تخم ها را در سبدهای هچری تخلیه کنیم. تا حد ممکن باید از ضربه خوردن تخم های بلدرچین و کبک جلوگیری کرد. چرا که حتی ترک های خیلی کوچک در روزهای پایانی جوجه کشی نیز سبب تلف شدن جوجه خواهد شد.
خروج جوجه از دستگاه جوجه کشی
خروج جوجه از تخم یکی از زیباترین لحظات کار جوجه کشی است. شما حاصل تلاش و صبرتان در عملیات جوجه کشی را در زمان خروج جوجه از تخم می بینید.
ساعت خروج جوجه از تخم به عوامل زیادی از قبیل نژاد، سن گله مادر، اندازه تخم، دما و رطوبت دستگاه بستگی دارد. بنابراین نمی توان زمان دقیقی برای خروج جوجه ها از دستگاه در نظر گرفت. و معمولاً تمام جوجه ها بصورت همزمان از تخم خارج نمی شوند.
زمان مناسب برای خارج کردن جوجه از دستگاه جوجه کشی زمانی است که حدود ۸۰ درصد جوجه ها کاملاً خشک شده باشند. برای جابجایی جوجه ها می توان از سبد یا کارتن های مخصوص حمل جوجه استفاده کرد.

 

منبع: فصل ششم کتاب بلدرچین پرورش ندهید!

www.hes90.com

info@hes90.com

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *