خانه » مقالات » چگونه سنین مختلف جوجه بلدرچین را پرورش دهیم؟

چگونه سنین مختلف جوجه بلدرچین را پرورش دهیم؟

روش­هایی ساده برای پرورش همزمان چند سن مختلف جوجه بلدرچین
info@hes90.com

قبل از ورود جوجه بایستی کلیه اقدامات آماده سازی برای پرورش از قبیل نظافت و شستشو سالن و کلیه تجهیزات، کنترل و سرویس وسایل گرمایش و سرمایشی، نور سالن و… انجام شود. آماده سازی سبب می­شود که در زمان وجود جوجه در سالن نیازی به رفت و آمد­های غیرضروری نباشد.

1-  تقسیم ­بندی

یکی از مشکلات عمده در پرورش بلدرچین وجود گروه ­های سنی مختلف در سالن است و با توجه به اینکه بلدرچین نیز همانند سایر پرندگان در سنین مختلف پرورش نیازمند شرایط محیطی متفاوتی است بنابراین تقسیم­بندی سالن­ های بزرگ بایستی به نحوی باشد که متناسب با تعداد بلدرچین هر سالن بتوان شرایط محیطی مناسبی را برای هر گروه پرورشی فراهم نمود.

با توجه به اینکه دوره پرورش بلدرچین در حدود 40 روز می­باشد و در صورتی که دوره­ های جوجه ­کشی هفتگی داشته باشیم عملاً به طور همزمان 6 تا 7 گروه سنی در سالن خواهیم داشت بنابراین به حداقل 7 سالن (بخش) پرورش متناسب با ظرفیت تولید جوجه بلدرچین نیاز داریم.

می­توان متناسب با حداکثر فضای لازم برای پرورش هر گروه جوجه، سالن را تقسیم ­بندی کرد و در روزهای اولیه پرورش بلدرچین که به فضای کمتر و دمای بیشتری نیاز است از محافظ ­های موقتی اطراف جوجه استفاده نمود و همزمان با رشد پرنده و نیاز به فضای بیشتر در قسمت تعیین­ شده گسترش داده شود.

در این روش نیازی به جابجا کردن جوجه­ های پرورشی و انتقال به فضای جدید نیست و جوجه بلدرچین از زمان ورود به بخش پرورش تعیین­ شده تا زمان کشتار در یک فضا نگهداری می­شود. با توجه به اینکه بلدرچین در زمان جابجایی متحمل استرس زیادی می­ شود و از طرفی ممکن است تلفات زیاد شود این روش در مزارعی که به خصوص اندازه گله بزرگ­تری دارند بسیار مناسب می­ باشد و از طرفی هزینه­ های کارگری نیز کاهش می­ یابد.

در صورتی که امکان فراهم کردن کلیه شرایط محیطی برای هر قسمت وجود ندارد می ­توان حداقل دو قسمت نگهداری جوجه تا سن حدود 14 روزگی داشت و هر هفته در یکی از قسمت­ ها جوجه ریزی انجام­شده و بعد از دو هفته به قسمت پرورش منتقل­ شده و تا آخر دوره در قسمت پرورش نگهداری شود. مزیّت این روش این است که نیاز به تجهیزات کمتری برای نگهداری در دوران حساس چند روز اول پرورش می­ باشد. و مدیریت پرورش روزهای اول با دقت بیشتری انجام می­شود و تلفات در روزهای اول پرورش بلدرچین کاهش می­ یابد اما جابجایی جوجه بلدرچین دشوار بوده و در صورتی که اصول جابجایی رعایت نشود منجر به استرس شدید و حتی تلفات در حین و بعد از جابجایی می­ شود.

نگهداری جوجه ­های بلدرچین در بخش پرورش حتی از روز اول در قفس هم امکان­پذیر است اما نکته مهم در نگهداری در شرایط قفس به خصوص در روزهای اول پرورش بلدرچین، تأمین دمای یکنواخت در طبقات مختلف قفس می ­باشد. چرا که جوجه بلدرچین در روزهای اول حتی به تغییرات دمایی نیم درجه سانتی ­گراد نیز حساسیت نشان می­دهد. بنابراین در صورتی که از سیستم قفس استفاده می­شود به تنظیم دمای آن و در سنین بالاتر به تهویه آن بایستی دقت کافی شود.

مهم­ترین حسن سیستم قفس استفاده بهینه از فضا و صرفه­ جویی در مصرف انرژی می­ باشد.

منبع: مقالات بلدرچين و كبك حس

info@hes90.com

 

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =