خانه » مقالات » چگونه يك طرح پرورش كبك بنويسيم؟

چگونه يك طرح پرورش كبك بنويسيم؟

 چگونه يك طرح پرورش كبك بنويسيم؟info@hes90.com

 

داشتن برنامه برای اجرای هر کار اقتصادی ضروری است. داشتن برنامه سبب می‌شود که بتوان یکسری پیش‌بینی‌ها در کار داشت و قبل از این‌که هزینه‌ای انجام شود نتیجه و مشکلات آن تا حدودی دیده شود.

بدون برنامه‌ریزی و طرح اولیه شما قادر نخواهید بود مسیر پیشرفت کاری خود را مشخص کنید. شاید خیلی از همکاران شما ادعا کنند که ما کسب‌وکار خود را شروع کردیم و بعد به‌مرور آن را گسترش دادیم اما برای شروع و توسعه هر کاری نیاز به برنامه ریزی است.

برای شروع کسب‌وکار و یا گسترش آن بهتر است طرح جامعی ازلحاظ اقتصادی و فنی به‌صورت مکتوب تهیه کنیم و بر اساس آن کارکنیم. در هر جای کار که نواقصی در طرح دیدیم می‌توان تغییراتی را در آن اعمال کرد. آزمون‌ و خطا کردن روی کاغذ بسیار به‌صرفه‌تر از شرایط عملی است.

محاسبات ضروري در طرح پرورش كبك

1-ظرفیت تولید مجموعه:

با بررسی اولیه می‌توان یک هدف مشخص ازلحاظ میزان تولید که بتواند توجیه اقتصادی داشته باشد را مشخص کرد. برای این کار می‌توانید از کارشناسان دام‌پروری که درزمینهٔ پرورش کبک تجربه‌دارند و یا افرادی که مجموعه پرورش کبک دارند بهره گرفت. به‌عنوان‌مثال می‌توانید هدف تولید 3 تن گوشت در ماه را برای خود تعیین کنید.

بر اساس ظرفیت تولید مجموعه می‌توانید سایر محاسبات را انجام دهید. نگران محدودیت تولید نباشید در هر مرحله از کار شما می‌توانید ظرفیت تولید را افزایش یا کاهش داده و در طرح خود تغییراتی را اعمال کنید. در اول کار می‌توانید این ظرفیت را مقدار کم در نظر بگیرید.

2-محاسبه سرمایه ثابت:

در این قسمت کلیه هزینه‌های ساختمان‌سازی و تجهیزات لازم به‌عنوان سرمایه ثابت طرح در نظر گرفته می‌شوند که ازلحاظ حسابداری سرمایه ثابتی هستند که به‌مرور مستهلک می‌شوند. سرمایه ثابت در پرورش کبک عبارت‌اند از:

ساختمان‌ها:

در این قسمت از طرح باید ساختمان‌های موردنیاز را بر اساس ظرفیت تولید تعیین‌شده و زمین در اختیار محاسبه نمود. پس از تهیه جانمایی اولیه، برای تهیه نقشه اجرایی از کارشناسان عمران و نقشه‌کشی کمک بگیرید تا علاوه بر تهیه نقشه کامل، جزئیات طراحی را انجام دهند.

پس از تهیه نقشه ساختمان شما بایستی محاسبات مالی و زمانی برای ساخت‌وساز را به‌صورت دقیق پیش‌بینی کنید. سرمایه و زمان لازم برای ساخت‌وساز را در طرح خود در نظر بگیرید. برای این کار می‌توانید از پیمانکاران، شرکت‌های ساختمانی و کارشناسان عمران مشاوره بگیرید.

اگر دسترسی به هیچ‌کدام از این اطلاعات نیز ندارید نگران نباشید در کتاب:‌كبك پرورش ندهيد! اصول مهم ساختمان‌های پرورش کبک بحث شده است که پس از خواندن کامل کتاب شما می‌توانید یک نقشه کامل پرورش کبک، خودتان تهیه کنید.

تجهیزات ثابت موردنیاز:

در این بخش از طرح، کلیه وسایل موردنیاز برای پرورش کبک را بر اساس مواردی که برای هر بخش پرورش لازم هستند به‌صورت کامل محاسبه می‌کنیم. در تجهیزات به هزینه‌های لازم برای برق‌رسانی، آب‌رسانی، سوخت و… نیز توجه داشته باشید.

3-هزینه‌های جاری:

هزینه‌های جاری به هزینه‌هایی اطلاق می‌شود که به‌صورت سالیانه هزینه می‌شوند و مقدار این هزینه‌ها بستگی به میزان تولید دارد. هزینه‌های جاری عبارت‌اند از:

کارکنان:

نیروی انسانی در هر فعالیت اقتصادی حرف اول را می‌زند؛ بنابراین در طرح خود بایستی نیروهای کاری که به‌صورت دائمی یا موقتی در مجموعه شما فعالیت دارند را پیش‌بینی کرده و حقوق و مزایای آن‌ها را در نظر بگیرید.

مواد اولیه:

شامل خوراک موردنیاز، لوازم مصرفی از قبیل بستر، مواد مکمل، جوجه و مولد.

سوخت:

یکی از هزینه‌های مهم در پرورش کبک هزینه‌های مربوط به سوخت است. این هزینه‌ها مربوط به هزینه سوخت وسایل گرمایشی، برق، آب و تلفن است.

استهلاک:

تمام وسایل و ساختمان‌های تهیه‌شده در پرورش کبک عمر محدودی دارند. معمولاً برای ساختمان‌ها عمری در حدود 25-15 سال و برای تجهیزات عمری در حدود 5 سال محاسبه می‌شود. در هر فعالیت اقتصادی، هزینه‌ای به‌عنوان هزینه استهلاک در نظر گرفته می‌شود. بدین مفهوم که در طول مدت عمر تعیین‌شده برای هر یک از ساختمان‌ها و وسایل، بایستی هزینه آن‌ها برگشت داده شود. هرسال مبلغی از سرمایه اولیه در هزینه‌های جاری در نظر گرفته می‌شود.

به‌عنوان‌مثال اگر ارزش یک دستگاه گرماساز (هیتر) یک‌میلیون تومان باشد و عمر مفید این گرماساز 5 سال باشد سالانه بایستی 200 هزار تومان به هزینه‌های جاری بابت استهلاک این گرماساز اضافه گردد.

تعمیر و نگه‌داری:

معمولاً هرسال ساختمان‌ها و تجهیزات مجموعه نیاز به تعمیر دارند. وسایل و تجهیزات هم نیاز به سرویس‌های دوره‌ای و نگه‌داری هستند؛ بنابراین بایستی در این خصوص نیز پیش‌بینی هزینه داشت. معمولاً در اکثر طرح‌ها معادل 10-5 درصد کل سرمایه ثابت به‌عنوان هزینه‌های تعمیر و نگه‌داری در نظر گرفته می‌شود.

4-پیش‌بینی درآمد:

بر اساس ظرفیت تولید و با در نظر گرفتن تلفات، خطای شمارش، تنش‌های محیطی و غیره مقدار تولید هر یک از محصولات برآورد می‌شود. پس از به دست آوردن مقدار تولید در متوسط قیمت سالیانه ضرب می‌شود.

5-سود سالیانه:

تفاوت بین درآمد سالیانه و هزینه‌های جاری، سود است. پس از به دست آوردن عدد سود در طرح خود درصورتی‌که رقم سود دلخواه شما نیست می‌توانید هدف‌هایی همچون کاهش تلفات، کاهش ضریب تبدیل، بازدهی کارکنان، صرفه‌جویی سوخت و… را تعیین نمود و از این طریق سود را افزایش داد.

 

 

منبع: کتاب: قبل از خواندن این کتاب کبک پرورش ندهید!

info@hes90.com

دوباره بررسی کنید

تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك

 تجربه يا تحصيلات در پرورش بلدرچين و كبك بلدرچین و کبک حسnfo@hes90.com پرورش کبک یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =