۹ روش اجرایی جهت کاهش هزینه‌های سوخت سالن پرورش بلدرچین و کبک

  1. تایمرها و ترموستات‌ها را جهت صحت عملکرد آن‌ها کنترل کنید. اگر قابل تعمیر نمی‌باشند آن‌ها را تعویض نمایید در ضمن تمیز بودن این وسایل ضروری است.
  2. رطوبت بستر را با تهویه صحیح کاهش داده و اگر نشتی در لوله‌های آب وجود دارد آن‌ها را تعمیر نمایید و تمام عوامل افزایش‌دهنده رطوبت بستر را کنترل کنید. زیرا در صورت بالا بودن رطوبت بستر به گرمای اضافی جهت تبخیر نیاز است.
  3. هوای گرم‌تر نزدیک به سقف و هوای خنک‌تر نزدیک به کف قرار می‌گیرند. مکان‌های با سقف بلند دارای تغییر دمایی بیشتری بین کف و سقف می‌باشند در این شرایط از ترکیبی از فن‌ها برای گردش هوا و ایجاد یک دمای یکنواخت در همه سطوح استفاده نمایید. این کار با حرکت هوای گرم به سطحی که پرنده در آن است استفاده از انرژی را بهبود می‌بخشد.
  4. در زمان‌هایی که برق سالن به هر علتی توسط ژنراتور تأمین می‌گردد:

الف) از لامپ‌های با ولتاژ پایین استفاده نمایید.
ب) از دایمرها جهت کنترل مناسب نور استفاده نمایید.
ج) لامپ‌های کم‌مصرف در سالن استفاده کنید.
د) با تمیز نمودن لامپ‌های روشنایی و استفاده از منعکس‌کننده‌های نور مصرف برق را کاهش دهید.

سالن پرورش بلدرچین
۵٫ اگر از سیستم گاز جهت سیستم گرمایش سالن استفاده می‌نمایید به نکات ذیل توجه نمایید: الف) به‌هیچ‌وجه رگلاتورهای مخزن گاز را خودتان تنظیم نکنید و از شرکت گاز برای کنترل رگلاتورها کمک بخواهید.
ب) قبل از شروع دوره پرورش هر دستگاهی را جهت نشت گاز کنترل نمایید.
ج) برای کنترل نشت گاز از محلول آب و صابون استفاده نمایید. هیچ‌گاه نشت گاز را با شعله آزمایش نکنید.
د) فشار گاز لازم را برای بهینه عمل نمودن وسایل گازسوز تنظیم کنید.

۶-کاهش تدریجی دمای سالن را برای سنین مختلف پرنده با توجه به دستورالعمل رعایت فرمایید تا از اتلاف حرارت سالن جلوگیری گردد.

۷-دیوارها و سقف‌ها باید از موادی ساخته و عایق شوند که در اثر سرما عرق نکنند زیرا ایجاد عرق می‌تواند ضمن افزایش رشد میکروب ارگانیسم‌ها سبب اتلاف حرارت جهت رفع این معضل گرد.

۸-با توجه به اینکه درب‌های سالن از طرف خارج به‌طور مداوم تحت اثر سرما و گرما و رطوبت هوا هستند شرایط داخلی سالن تحت اثر آن قرار می‌گیرد بهتر است این درب‌ها از فلز ساخته شوند و جهت جلوگیری از انتقال حرارت در ساختمان آن‌ها از مواد عایق استفاده شود.
۹- از درزگیری سرا سری در همه منافذ درب‌ها جهت جلوگیری از عبور هوا استفاده نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *